—
„Navrhneme odpolitizovať financovanie zdravotníctva,“ píše sa vo volebnom programe OĽaNO. Ako dobre to znie. No nevolili by ste ich?
Zdravotnícki analytici z viacerých inštitútov spojili svoje kapacity a po prvýkrát spoločne ohodnotili zdravotnícke volebné programy politických strán, kandidujúcich v parlamentných voľbách 2020. Najlepší zdravotnícky program má strana SaS. Veľmi dobré programy majú PS/Spolu, OĽaNO, Za ľudí a Sme rodina. Najhorší zdravotnícky program majú strany ĽS NS a Smer-SD.
Zdravotnícki analytici a politici budú diskutovať vo štvrtok 13. februára od 18:30 v Monsters Cafe & Bar v bratislavskej Petržalke – vstup je voľný po bezplatnej registrácii.
Zákaz krížového vlastníctva zďaleka nie je „lex Haščák“. Je to i lex Chrenek, lex Schneider či lex Jurik. Napísaný je tak, že sa dotkne stoviek slovenských podnikateľov v zdravotníctve. Neprešiel verejnou diskusiou, neobsahuje analýzu dopadov a jeho potenciálna protiústavnosť hrozí drahou súdnou dohrou. Je to presne taký druh zákona, aký jeho predkladatelia kritizujú, keď s ním vyrukuje niekto iný. Takto sa totiž legislatíva tvoriť nemá.
Ešte začiatkom roku 2018 bola cena záchraniek na úrovni zo Zajacových čias.
Ôsmy ročník Sprievodcu pôrodnicami pozná svojich víťazov. Najlepšie pôrodnice sú v Bratislave, Martine, Trenčíne a Humennom.
Nepýtajte sa politikov na stratifikáciu. Ich názor nie je veľmi dôležitý.
Väčšina zdravotnej starostlivosti nie je akútna. Nie je medicínsky potrebné ju poskytnúť ihneď a okamžite, dá sa naplánovať. Čakanie na plánovanú zdravotnú starostlivosť je súčasťou asi každého zdravotného systému.
„Jedným slovom katastrofa, náš onkologický program má asi 80 strán, ten fungujúci český má dve strany.“Výrok doktora Visolajského redakcia Zdravotníckych novín radšej skrátila, pretože v origináli pokračuje slovami: „V takýchto chvíľach ma napadne len slovo defenestrácia...“
Projekt Sprievodca pôrodnicami porovnáva slovenské pôrodnice už sedem rokov. Hodnotenie pripravuje Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk.
Porovnanie európskych zdravotných systémov EHCI od švédskej organizácie Health Consumer Powerhouse má za sebou ďalší ročník. Kým na jeho čele nie je žiadne prekvapenie (Holandsko obhájilo svoj primát), postavenie Slovenska mnohých zaskočilo.
Elektronizácia zdravotníctva sa neodohráva zapnutím vypínača, nepríde to zo dňa na deň. Akýkoľvek takýto veľký, plošný projekt potrebuje svoju nábehovú fázu. Ďalšia anketa časopisu Lekárnik na tému eZdravie.
Sú podľa Vás lekárnici a lekári na Slovensku pripravení na spustenie ezdravia od 1. januára 2018? Anketa časopisu Lekárnik k projektu eZdravie.
Udalosťou roka (možno desaťročia) bolo oficiálne spustenie DRG. Áno, zatiaľ je to len „hra na DRG“, ale postupne sa zlepšuje reportovanie, skvalitňujú sa dáta. To je z dlhodobého pohľadu tá najcennejšia devíza DRG, ktorá uľahčí správne rozhodovanie nemocniciam, poisťovniam či ministerstvu zdravotníctva. Významne sa tým zvýši aj transparentnosť.
Health Policy Institute v spolupráci s portálom www.rodinka.sk vyhodnotil po šiesty raz najlepšie pôrodnice na Slovensku za uplynulý rok. V expertskom hodnotení sú najlepšie pôrodnice v Martine, Trenčíne, Liptovskom Mikuláši a v Sanatóriu Koch. Mamičky najlepšie ocenili Sanatórium Koch, pôrodnicu v Martine a pôrodnicu v Komárne. V celkovom hodnotení skončil Trenčín prvý, Martin druhý a o tretie miesto sa delia bratislavské pôrodnice na Antolskej a v Ružinove.
Štátne nemocnice na Slovensku už ani nevedia, aké to je, hospodáriť bez straty. Ku koncu roku 2016 dosiahli záväzky po lehote splatnosti u fakultných a univerzitných nemocníc 527 miliónov eur. Pritom boli ku koncu roka 2011 oddlžené. Bez ohľadu na to, koľko peňazí ide do zdravotníctva, nemocnice zvyšujú dlh v priemere o sto miliónov eur ročne.
Okolo zoznamu zdravotných výkonov sa už viac ako 10 rokov šíri hmla nedorozumení a nesprávnych očakávaní. K zmätku aktívne prispieva aj regulátor (viď dvojkoľajnosť zoznamu výkonov a zoznamu výkonov pre DRG).
Systém vzdelávania i kompetencií zdravotníckych pracovníkov, rovnako ako personálne normatívy, potrebujú zásadne prekopať. Dnešné nastavenie ochromuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti, je zastarané a rozhodne nie je pripravené na výzvy zdravotníctva 21. storočia.